FAQ – często zadawane pytania i odpowiedzi na nie

Patryk Gregorczyk FAQ

Jak wybrać psychoterapeutę? Po co psychoterapia? Co to jest psychoterapia?

Najczęściej zadawane pytania o psychoterapię Gestalt.

Poniżej znajdziesz pytania jakie mogą pojawiać się przed podjęciem psychoterapii. Mam nadzieję, że odpowiedzi na nie pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Psychoterapia i pomoc psychologiczna Online - czy warto?

Odpowiedzią jest  – „To zależy”. To zależy od tego czy są możliwości uzyskania pomocy i wsparcia stacjonarnie. Jeśli nie to lepiej sięgnąć po pomoc online. Pomoc online ma swoje ograniczenia, ale czasami jest jedyną możliwą formą. W takich sytuacjach warto uzyskać wsparcie online.

Dla kogo jest psychoterapia?

Dla każdej osoby która czuje, że potrzebuje pomocy.  Bez względu na wiek, czy płeć. 

Ile minut trawa jedna sesja psychoterapii?

Każda sesja trwa 50 minut.

Jak często spotykam się z psychoterapeutą?

Zazwyczaj spotkania odbywają się raz w tygodniu. Jeśli istnieje potrzeba spotkania mogą być częściej.

Jak szybko rozwiąże mój problem?

Zawsze w takiej sytuacji pytam, a jak długo on powstawał :). Ale tak serio to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak szybko jak tylko to będzie możliwe i osiągalne dla Ciebie. 
Średni czas trwania procesu terapeutycznego to 2 lata. Ale jest to bardzo indywidualne, ponieważ są osoby które pracują dłużej z psychoterapeutą np. 5 lub 7 lat, a są osoby które pracują 6 miesięcy. Są też takie osoby, które potrzebują krótkoterminowej pomocy lub wsparcia i wtedy spotykają się z terapeutą kilka razy.

Czy nie lepiej wziąć leki?

Są przypadki, w których farmakologia jest potrzebna i pomocna. Należy rozpatrywać to indywidualnie.  Jeśli to tylko jest możliwe, Ja preferuję świadome rozwiązania i sięganie do sedna problemu. Stan którego doświadcza klient, jest tylko objawem, np. lęk lub depresja. W psychoterapii Gestalt nie leczymy objawu, a zajmujemy się przyczyną, czyli tym co wywołało lęk lub depresję. Po zniknięciu przyczyny objawy ustępują.

Czy jak chodzę do psychoterapeuty, to oznacza, że coś ze mną nie tak?

Czasy kiedy chodzenie do psychoterapeuty źle świadczą o tym kto to robi dawno minęły. Do tego, że chodzą na psychoterapię teraz przyznają się celebryci i ludzie sukcesu. W obecnych czasach nie jest to niczym złym, a przejawem tego, że dbam o siebie.

Kiedy ludzie trafiają na psychoterapię?

Najczęściej w  tak zwanej sytuacji spustowej, czyli w takiej sytuacji, gdzie coś się wydarza, a dotychczasowe sposoby radzenia sobie już nie działają. Czasem w sytuacji chęci samorozwoju i poprawieniu jakości swoich relacji.

Co jeśli mnie nie stać?

To nie znaczy, że musisz zostać ze swoim problemem sam. Są miejsca w każdym mieście gdzie możesz znaleść wsparcie terapeutyczne. Polecam poszukać Ośrodka Interwencji Kryzysowej i tam umówić się na spotkanie.

Co jeśli wstydzę się przyjść?

To naturalne. Pójście do osoby obcej może powodować nie zręczność, zawstydzenie i wiele innych uczuć. Wiele osób odczuwa je. Mimo wszystko możesz przyjść na pierwszą konsultację, przezwyciężyć to, a na spotkaniu o tym porozmawiać z psychoterapeutą.

Czy lepiej dla mnie psychoterapeuta, czy psychoterapeutka?

Tutaj wszystko zależy od osobistych preferencji i tego jak czujesz i jak chcesz. Jedne osoby wybierają mężczyzn, a inne kobiety. Co do skuteczności pracy wydaje się to obojętne. To może mieć wpływ na twój komfort zwłaszcza na początku współpracy. Napewno trudniej znaleść jest doświadczonego psychoterapeutę mężczyznę.

Czy psychoterapeuta pracuje w godzinach porannych?

Zazwyczaj psychoterapeuci przyjmują w różnych godzinach. Ja przyjmuję w godzinach 8 – 20.

Co jeśli mieszkam w innym mieście lub kraju niż psychoterapeuta?

Dla wielu osób dojazd nie stanowi problemu. Bywa wyzwaniem ligistycznym, ale wiele ludzi dojeżdża do psychoterapeuty nawet znaczne odległości. W przypadku mieszkania za granicą istnieje możliwość pracy online. W mojej praktyce klienci dojeżdżali co tydzień nawet 80 km, a online współpracowałem z osobami będącymi na innych kontynentach i w innych strefach czasowych.

Czy psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa?

Tak. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica. To co się dzieje w gabinecie bezwzględnie zostaje w relacji psychoterapeuta – klient. Każdy psychoterapeuta powinien super wizować swoją pracę, czyli omawiać z osobą doświadczoną (Superwizorem). Podczas tego omawiania superwizor nie zna danych klienta więc nie wie o kim mowa.

Co jeśli nie wiem czy nadaję się na psychoterapię?

Jeśli tu jesteś i to czytasz, to istnieje takie prawdopodobieństwo, że potrzebujesz jakiegoś rodzaju wsparcia. Umawiając się na konsultację masz szanse odpowiedzieć sobie na dwa pytania. 1.Czego potrzebuje? 2.Czy ten specjalista jest dobym wyborem?

Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?

Psycholog, to osoba która skończyła studia psychologiczne i zdobyła wiedzę z zakresy psychologii. Psychoterapeuta powinien posiadać wiedzę z zakresu psychologii i posiadać narzędzia i umiejętności do pracy z klientem. Do takiego rodzaju pracy, która ma umożliwić przepracowanie źródła problemu.

Czym różni się psychiatra od psychoterapeuty?

Psychiatra wypisuje leki łagodzące skutki, a psychoterapeuta pomaga sięgnąć przyczyny danego stanu. W konsekwencji psychiatra łagodzi i odracza, a psychoterapeuta pomaga sięgnąć do źródła.

Czy psychoterapeutę obowiązuje kodeks etyczny?

Tak. Każdy psychoterapeuta powinien kierować się kodeksem etycznym. Ja kieruję się Kodeksem Etyki Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt.

Czym się kierować w wyborze psychoterapeuty?

Rekomendacją, zebranymi informacjami o osobie psychoterapeuty i nurcie w jakim pracuje, oraz intuicją wewnętrzną. Dalej trzeba spróbować umówić się na konsultację  i po doświadczeniu kontaktu podjąć decyzję. Nie ma nic złego w stwierdzeniu, że jednak potrzebuje kontaktu z kimś innym.

Czy nurt psychoterapeutyczny w jakim pracuje psychoterapeuta ma znaczenie?

Z badań wynika, że czynnikiem leczącym w psychoterapii jest relacja psychoterapeuty z klientem. Okazuje się więc, że modalność w jakiej pracuje psychoterapeuta jest wtórna w kontekście skuteczności. To co jest warte do zaznaczenia, to warto zadać sobie pytanie jaki ja jestem i co myślę, bądź czuje jest dla mnie optymalne. Psychoterapia Gestalt jest nurtem, gdzie pracuje się na relacji, psychoterapeuta może odsłonić się pokazując jak sam funkcjonuje i odzwierciedlając to co się w nim dzieje podczas procesu psychoterapii. Ponad to w Gestalt pracuje się z ciałem. Jeśli to jest dla kogoś wartością, to warto rozważyć współpracę z Gestaltystą.

Zapraszam do kontaktu
tel: 605 378 679   |   email: patrykgregorczyk@gmail.com   |   Dojazd – Google maps.

Bo grunt to złapać dobry kierunek.

Terapia Coaching Śląsk

Start     //     O mnie     //     Psychoterapia     //     Terapia     //     Pomoc Psychologiczna     //     Pedagog     //     Coaching     //     Rozwój Osobisty     //     Szkolenia     //     Cennik     //     Blog     //     Kontakt